تبلیغات
بارون تنهایی - اسید پاشی به آسایش مردم(حتمن بخونید)
 
بارون تنهایی


اسیدپاشی به آرامش مردم 

- جنجال خبر اسیدپاشی در اصفهان این روزها با آمار ضد و نقیضی که از سوی مسئولان ارائه می‌شود گره‌خورده تا جا را برای انتشار شایعاتی باز کند که نتیجه‌اش به‌وجود آمدن جوی از ناامنی در اصفهان و دیگر شهرهاست. 

اما حقیقت ماجرا چیست و اسیدپاشی‌ها چطور اتفاق افتاد و چند نفر قربانی این حادثه شدند؟ عصر نهم مهرماه سهیلا جوركش سوار بر خودروی پرشیای مشكی در خیابان مشتاق اصفهان توقف كرد تا با مادرش تماس بگیرد، سهیلا شیشه ماشین را پایین كشیده و سرگرم حرف زدن با مادرش بود كه ناگهان یك جوان موتورسوار كنار خودروی او توقف كرد و اسیدی را كه داخل ظرف بود به صورتش پاشید. صدای سوختم سوختم سهیلا از آن سوی خط مادرش را به وحشت انداخت.
مردمی كه شاهد این حادثه بودند به كمك دختر 27ساله رفتند تا او را به بیمارستان منتقل كنند اما متاسفانه آنها خبر نداشتند كه صورت قربانی اسیدپاشی را باید با آب زیاد شست‌وشو داد و او را از محیط اسیدی دور كرد. مردم دختر جوان را سوار خودروی خودش كه داخل آن پر از اسید بود كردند تا به بیمارستان برسانند و همین مساله باعث شد تا سوختگی او بیشتر شود. 
سهیلا تنها قربانی اسیدپاشی اصفهان نبود؛ چرا كه به فاصله چند روز یعنی در 23مهرماه، این بار زن جوانی به نام مرضیه هدف اسیدپاشی قرار گرفت. این زن سوار بر سمند مشکی رنگ از سمت پل ابوذر به سمت چهارراه پلیس اصفهان در حرکت بود که یك موتورسوار هنگام عبور از كنارش، به‌صورتش اسیدپاشید و گریخت. زن جوان كه صورتش به‌شدت سوخته بود به بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان انتقال یافت و پس از آن بود كه اخبار اسیدپاشی‌های سریالی در اصفهان در شبكه‌های اجتماعی و رسانه‌ها منتشر شد. 

پیوند ماجرا به طرح مجلس 

ماجرای اسیدپاشی در اصفهان با بررسی طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منكر در مجلس همزمان شد. یك روز بعد از ماجرای اسیدپاشی در اصفهان، خبرگزاری دولتی ایسنا در گزارشی با تیتر «نمایندگان! این زنان به خاك سیاه نشسته‌اند» 2 اتفاق را كنار هم گذاشت: اسیدپاشی در اصفهان و بررسی طرح حمایت از آمران به معروف در مجلس. در گزارش این خبرگزاری آمده بود تنها كسی كه در مجلس به ماجرای اسیدپاشی اشاره كرده است محمدرضا خباز نماینده دولت بود و سایر نمایندگان از ماجراهای اسیدپاشی اطلاع نداشتند. 
اینچنین هم بود كه در میان شعارهای تجمع‌كنندگان در مقابل دادگستری اصفهان شعار‌های سیاسی جایگزین خواسته‌های مردم برای دستگیری عامل اسید‌پاشی شد؛ شعار‌هایی كه ارتباطی بین آنها و دادخواهی برای قربانیان اسیدپاشی دیده نمی‌شد. این تحصن و تجمع مقابل دادگستری اصفهان در شرایطی صورت گرفت كه در 28مهرماه و بلافاصله بعد از وقوع موارد اسیدپاشی در اصفهان، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی دادستان كل كشور طی حكمی به دادستان عمومی و انقلاب اصفهان دستور تسریع در شناسایی ودستگیری عامل یا عاملان احتمالی اسید پاشی در حوزه قضایی اصفهان را با بهره‌گیری از قضات مجرب و بسیج كلیه امكانات انتظامی و امنیتی صادر كرد. ابراهیم رئیسی، در همان مقطع گفت كه پیوند دادن چنین مسائلی به امر به معروف و نهی از منكر كار جریانات ضدانقلاب است. 
از میان مقامات دولتی مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری اسیدپاشی را اقدامی تروریستی و خرابكارانه دانست و الهام امین‌زاده، معاون حقوقی رئیس‌جمهور نیز اظهار داشت كه وزارت كشور گزارشی در كابینه ارائه كرد كه اسیدپاشی‌ها ربطی به طرح امر به معروف و نهی از منكر ندارد و جرائمی كه اتفاق افتاده مربوط به اسیدپاشی‌ها، مربوط به روابط شخصی بوده است. 
با وجود تأكید مقامات محلی دولتی بر این نكته كه اسیدپاشی ربطی به جریان سازی‌های انجام گرفته علیه امر به معروف ندارد حسن روحانی رئیس‌جمهور هم پس از اظهار نظر‌هایی كه در استان زنجان پیرامون طرح امر به معروف كرد با كمی تأخیر در دستورالعملی 3وزارتخانه كشور، اطلاعات و دادگستری را برای پیگیری مجدانه موضوع اسیدپاشی در اصفهان و شناسایی عامل یا عاملان مأمور كرده بود. روز گذشته ائمه جمعه كشور هم با غیر انسانی خواندن اسید‌پاشی خواستار مجازات بانیان حادثه شدند. 

فضای رعب و وحشت در رسانه‌های بیگانه 

همزمان با این اتفاق رسانه‌های بیگانه به‌دنبال ایجاد فضای رعب و وحشت در جامعه رفتند. مهم‌ترین خطی كه این رسانه‌ها پیگیر آن بودند و سعی در القای آن داشتند زنجیره‌ای بودن حادثه اسیدپاشی در اصفهان بود. چند مورد گفت‌وگو با قربانیان حادثه، برجسته كردن تحصن در اصفهان و تهران، القای كاهش میزان گردشگران در اصفهان، ارتباط دادن ماجرای اسیدپاشی با مقوله حجاب و بدحجابی درحالی‌كه بانیان این حادثه دستگیر نشده و انگیزه‌های آنها در این ماجرا مشخص نشده بود، در صفحات خبری بی‌بی سی فارسی و رادیو فردا دیده می‌شد. جالب اینجاست برخلاف ادعای رسانه‌های غربی، كسانی كه قربانی حادثه اسیدپاشی در استان اصفهان شده‌اند، افراد محجبه‌ بوده‌اند. 

شایعات وارد می‌شوند 

طولی نكشید كه بازار شایعات نیز داغ شد. درحالی‌كه تلاش پزشكان برای درمان سهیلا و مرضیه ادامه داشت، اخباری از اسیدپاشی‌های سریالی در شبكه‌های اجتماعی و رسانه‌های خارجی و حتی برخی از رسانه‌های داخلی منتشر شد. درحالی‌كه عده‌ای آمار قربانیان اسیدپاشی را حتی بیشتر از 10نفر عنوان می‌كردند، برخی نیز این اتفاق را برنامه‌ریزی شده و به یك گروه خاص با هدف مقابله با بدحجابی نسبت دادند. 

شكایت داریم 

طولی نكشید كه شایعات به گوش خانواده قربانیان اسیدپاشی نیز رسید و باعث گله‌مندی آنها شد. به گفته پدر سهیلا جوركش، چطور وقتی ما درگیر درمان دخترم هستیم، رسانه‌ها به جای كمك به ما اقدام به شایعه‌سازی می‌كنند. ما از این كار آنها راضی نیستیم. پدربزرگ دخترم امام جمعه بوده و خودش هم اعتقاد زیادی به حجاب داشته است. دایی‌اش از شهدای حرم امام رضا(ع) بود و وقتی حادثه رخ داد، فقط 20روز از بازگشت دخترم از زیارت امام رضا(ع) گذشته بود. سهیلا حتی آرایش هم نمی‌كرد، آن وقت می‌گویند كه او بدحجاب بود؟ 

ضعف اطلاع رسانی 

اظهارات مقامات پلیس و دیگر سازمان‌ها نیز باعث سردرگمی بیشتر می‌شد. درحالی‌كه برخی تعداد قربانیان اسیدپاشی را 4نفر عنوان می‌كردند، رئیس پلیس كشور در آخرین مصاحبه‌خود از اسیدپاشی به روی 7یا 8نفر خبر داد تا اینكه سرانجام مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی اصفهان پنجشنبه هفته گذشته به توضیح كاملی درخصوص اسیدپاشی‌های اصفهان پرداخت. جهانبین حسن‌خانی گفت: از ابتدای امسال تا‌كنون 11نفر به‌دلیل سوختگی با اسید به بیمارستان سوانح سوختگی امام موسی كاظم(ع) شهر اصفهان مراجعه كرده‌اند. 
طبق اظهارات مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی اصفهان، تنها 4زن در مهرماه بر اثر اسیدپاشی به بیمارستان منتقل شدند كه از این 4نفر نیزیكی از آنها یك زن افغانی بود كه هدف حمله با اسید از سوی یك زن افغانی دیگر قرار گرفته و دیگری نیز زنی به نام «م. آ» بود كه هنگام مراجعه به بیمارستان دلیل سوختگی خود را عنوان نكرد و به‌نظر می‌رسد كه انگیزه اسیدپاشی به او نیز شخصی باشد. با این آمار، اسیدپاشی‌هایی كه به‌نظر می‌رسد با هم در ارتباط بوده و سریالی باشند، اسیدپاشی به 2نفر باقیمانده یعنی سهیلا و مرضیه است؛ 2حادثه‌ای كه طبق اطلاعات به‌دست آمده از سوی یك جوان موتورسوار صورت گرفته‌ است . 

شوخی با امنیت مردم 

شایعات با سرعتی باور نكردنی نه در اصفهان كه در شهرهای دیگر هم گسترش یافت. در اصفهان حتی كار به جایی رسید كه عده‌ای در خیابان‌‌ها و برای تفریح با پاشیدن آب به سر و صورت زنان و دختران آنها را به وحشت می‌انداختند. برخی با ارسال پیام‌هایی در وایبر از تعطیلی دانشگاه‌های اصفهان می‌گفتند و عده‌ای از افزایش قربانیان اسیدپاشی. در این میان اظهارات مقامات پلیس و دیگر سازمان‌ها نیز باعث سردرگمی بیشتر می‌شد. 

چهره‌نگاری دروغین 

یكی از پیام‌هایی كه طی روزهای اخیر در وایبر گسترش یافت حاوی 2تصویر چهره‌نگاری شده از عاملان اسیدپاشی بود؛ تصاویری كه با انتشار آن از مردم خواسته شده بود درصورت شناسایی آنها، پلیس را خبر كنند. وقتی این عكس‌ها از سوی خبرنگار همشهری در اختیار پلیس آگاهی اصفهان قرار گرفت، مشخص شد هر دو تصویر ساختگی هستند و عده‌ای، قصد داشته‌اند تصاویری منتشر و به مردم القا كنند كه اسیدپاشان افرادی حزب‌اللهی و یا دارای محاسن هستند. 

خبری كه سوخته بود 

خبر اسیدپاشی به یك مادر و دختر مشهدی از روز چهارشنبه در برخی از سایت‌ها و شبكه‌های اجتماعی منتشر شد؛ خبری كه از اسیدپاشی یك موتورسوار به روی مادر و دختری در مشهد حكایت داشت. كافی بود نگاهی به تاریخ این خبر بیندازید تا متوجه حقیقت شوید. این خبر در آبان سال 90در روزنامه‌ها منتشر شده بود و حالا عده‌ای قصد داشتند با انتشار دوباره آن، وانمود كنند كه در مشهد نیز چنین اتفاقاتی رخ داده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 20 فروردین 1397 07:00 ق.ظ
Have actually been taking little over a month.
یکشنبه 19 فروردین 1397 11:55 ب.ظ
Have been taking little over a month.
پنجشنبه 16 فروردین 1397 04:01 ب.ظ
3. Farah Khan: Farah Khan has graduated from the Gemology Institute of
America (GIA), California in 1992-93 and full 15 years as a jewellery designer.
چهارشنبه 15 فروردین 1397 06:26 ق.ظ
It's a five DAY drive.
چهارشنبه 15 فروردین 1397 03:30 ق.ظ
In case you are beginning to study jewellery making, you
would possibly put off your begin date as you believe you want a
complete lot...
سه شنبه 14 فروردین 1397 09:28 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
سه شنبه 14 فروردین 1397 05:44 ب.ظ
That is why individuals rent a marriage photographer in order that the magical moments can stick with us all through our lives.
شنبه 1 مهر 1396 09:47 ب.ظ
A person essentially help to make seriously posts
I'd state. This is the very first time I frequented your web page and up to now?
I surprised with the analysis you made to create this particular submit incredible.

Fantastic task!
یکشنبه 15 مرداد 1396 07:39 ب.ظ
You really make it appear really easy with your presentation however I to find this matter to
be actually one thing that I feel I'd never understand.

It sort of feels too complex and extremely broad for me. I'm
taking a look forward in your subsequent put up, I'll attempt to get the hang of it!
شنبه 14 مرداد 1396 07:02 ق.ظ
After looking at a number of the articles on your site,
I really like your technique of blogging. I book marked
it to my bookmark webpage list and will be checking
back in the near future. Take a look at my web site as well and tell me your opinion.
سه شنبه 10 مرداد 1396 09:36 ق.ظ
Why users still make use of to read news papers when in this technological globe everything is
presented on net?
دوشنبه 1 خرداد 1396 04:28 ب.ظ
Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo
News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo
News? I've been trying for a while but I never seem to get there!
Thanks
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 07:04 ق.ظ
Thanks for finally writing about >بارون تنهایی -
اسید پاشی به آسایش مردم(حتمن بخونید) <Loved it!
جمعه 25 فروردین 1396 03:10 ق.ظ
Hi! This is my first comment here so I just wanted to give
a quick shout out and say I truly enjoy reading through your blog posts.
Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same topics?
Many thanks!
یکشنبه 20 فروردین 1396 02:53 ب.ظ
My spouse and I stumbled over here from a different website
and thought I should check things out. I like what I
see so i am just following you. Look forward to
looking over your web page repeatedly.
شنبه 19 فروردین 1396 01:02 ق.ظ
Good day! This is my first comment here so I just wanted to
give a quick shout out and say I really enjoy reading your blog posts.
Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same subjects?
Thank you so much!
شنبه 19 فروردین 1396 12:00 ق.ظ
Quality articles or reviews is the key to interest the users
to go to see the website, that's what this website is providing.
چهارشنبه 16 فروردین 1396 09:28 ق.ظ
You need to be a part of a contest for one of the best sites
on the web. I most certainly will recommend this site!
جمعه 11 فروردین 1396 09:39 ب.ظ
In fact no matter if someone doesn't know afterward its
up to other viewers that they will help, so
here it occurs.
یکشنبه 11 آبان 1393 11:32 ق.ظ
گاهی وقتا
زندگی حواسشو جمع میکنه ببینه تو چی دوست داری
تادقیقا همونو ازت بگیره ... :-(
سه شنبه 6 آبان 1393 02:39 ب.ظ
_____ ____________
__________
_____
_

_ ....................
__ عـــطر خــدا
___ .................
____
_______
__________
____________
_______________
________________

سلام دوست من ؛ امیدوارم خوب و سلامت و شاد باشی
افتـخار داریم که با این دعـوتنامه "شما" رو به یک اتفاق خوب مـهمون کنیم ...
عـطرخـــدا «جایی از جـنس آرامش و امـید» رو دیدید تا حالا ؟؟!
با مطالب زیبا و دلنشین آپ شد ...
صمـیمانه حضورتون رو خوش آمد میگیمعطر خدا ، رسـیدن به آرامش واقعی .... و تجربه یک زندگی عاشقانه
www.AtreKhoda.com
یکشنبه 4 آبان 1393 11:11 ب.ظ

سلام

اگر خدا در دلها جاری باشد تنهایی معنی ندارد

پیش ما هم بیاین خوشحال میشیم
یکشنبه 4 آبان 1393 11:03 ب.ظ

سلام

اگر خدا در دلها جاری باشد تنهایی معنی ندارد

پیش ما هم بیاین خوشحال میشیم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه